Kup nowy samochód z Blue Sky Auto

UWAGA: Aby uniknąć rozczarowania finalną ceną samochodu, do której dochodzi wiele elementów takich jak sales tax, transporty- lądowe i morski, cło, akcyza i VAT, opłaty rejestracyjne – należy skorzystać z zakładki „kalkulatory” które  dają orientacyjną cenę. Wpływ na ostateczną cenę ma również wybór linii oceanicznej, kontenera na wyłączność czy dzielonego, rodzaj ubezpieczenia, fracht do Bremerhaven czy Gdyni, odprawa celna w Niemczech czy w Polsce.

Kupno nowego samochodu polega na:

1. Znalezieniu u dealera w USA samochodu zgodnego z zamówieniem. Dotyczy to zarówno koloru jak i wyposażenia, które w niektórych przypadkach może stanowić 1/3 wartości całego samochodu. Ponieważ gusta oraz potrzeby polskich klientów różnią się od amerykańskich standardów, zdobycie odpowiedniego auta może być niełatwe, a upatrzony egzemplarz może się znaleźć w dużej odległości od portu, co znacznie zwiększa koszt transportu. Możemy również zamówić samochód według konfiguratora producenta, należy jednak pamiętać, że nie ma żadnych odstępstw od oferowanych zestawów pakietów, tak samo nie można zamówić żądnych elementów wyposażenia  wersji europejskiej. Budowa samochodu produkowanego w USA na zamówienie trwa od 8-10 tygodni od podpisania umowy i wpłacenia depozytu, zwyczajowo ok 10% wartości auta.

2. Następnym zadaniem naszych ekspertów jest ustalenie faktycznego roku produkcji pojazdu. Ma to podstawowe znaczenie przy rejestracji pojazdu oraz określeniu jego wartości w Polsce. W USA czynnik ten jest rzeczą całkowicie obojętną. Liczy się przede wszystkim rok modelowy, wyposażenie oraz dla samochodów używanych – przebieg.

Uwaga! Nowy samochód model 2017, bez przebiegu, ale z datą produkcji grudzień 2016 zostanie zarejestrowany jako rocznik 2016. Znalezienie pojazdu o jednakowym roku modelowym oraz roku produkcji jest naszym zadaniem i naszą odpowiedzialnością. Jest to trudne zadanie, ponieważ w USA jest to informacja obojętna dla klienta, tak jak dla nas np.nr seryjny lodówki – w związku z tym drążenie tematu natychmiast sugeruje chęć eksportu. Przy nowym samochodzie nie jest to tylko konieczność zapłaty sales tax i rejestracji, ale najczęściej odmowa sprzedaży samochodu. Dealerowi grozi utrata licencji za świadome uczestniczenie w transakcji zmierzającej do eksportu nowego samochodu, dlatego kwestia ta jest bardzo delikatna. Niemniej trzeba podkreślić, że to są tylko wewnętrzne zasady dystrybucji, nie mające nic wspólnego z pełną legalnością samej transakcji wobec amerykańskich urzędów celnych czy skarbowych.

3. W celu „rezerwacji” zlokalizowanego odpowiedniego samochodu, należy dokonać wpłaty niewielkiego depozytu – rzędu 1000-2000 USD. Następnie ustalany jest termin oraz forma płatności (przelew, czek bankierski).

Uwaga! Wielu europejskich producentów samochodów na rynek amerykański, jak i lokalnych producentów (Mercedes, BMW, Audi, GMC, Dodge, Ford, Jeep), nie zezwala na bezpośredni eksport samochodów z USA. Jedynym legalnym sposobem jest rejestracja samochodu w USA na lokalną osobę fizyczną lub prawną. Auto zarejestrowane, nawet bez przebiegu, zmienia swój status według lokalnych przepisów na używane i może w legalny sposób opuścić kraj.  Liczy się to, niestety, z  konieczności opłacenia podatku od kupna – czyli tzw. sales tax, wynoszącego z reguły 6-9% wartości samochodu. Opłata ta pobierana jest przez sprzedającego franczyzowego dealera i jest bezzwrotna, nie jest to podatek taki jak europejski VAT.

4. Pozostałe czynności to organizacja ubezpieczonego transportu do najbliższego portu (z reguły na wschodnim wybrzeżu – Nowy Jork, Miami), odprawa celna eksportowa oraz fracht do Gdyni lub Bremerhaven w Niemczech. Odprawa celna samochodów nowych musi mieć miejsce w Polsce.

5. Po odprawie celnej, należność za SAD przekazywana jest przelewem do Urzędu Celnego przez naszą firmę lub bezpośrednio przez klienta, w zależności od umowy. Następnie samochód transportowany jest do miejsca przeznaczenia w Polsce oraz poddawany pierwszemu przeglądowi. O ile nie zostało to inaczej ustalone, nasza firma pośredniczy w wykonaniu niezbędnych przeróbek potrzebnych do rejestracji. Tytuł własności oraz rachunek z tłumaczeniem przysięgłym, dokument SAD oraz pierwszy przegląd – to wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu w Polsce.

Uwaga! Ze względu na wysokie koszty dodatkowe (transport, akcyza, cło), opłacalny jest wyłącznie import drogich, luksusowych samochodów. Tylko niektórzy producenci samochodów europejskich na rynek USA honorują gwarancję w kraju innym niż kraj oryginalnego przeznaczenia (Volvo, Jaguar, Volkswagen) i taka sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Żaden producent samochodów japońskich, ani lokalni producenci amerykańscy, nie uznają gwarancji na terenie innym niż kraj przeznaczenia.

Kalkulator

Jak kupić nowy samochód

Krok 1

wybierz producenta z zakładki Producenci
na stronach producentów zawsze znajdziesz aktualne ceny oraz konfiguracje

Krok 2

na stronie producenta wylicz cenę szukanego samochodu, polecamy używać konfiguratorów pojazdu

Krok 3

skorzystaj z naszych kalkulatorów, które wyliczą Tobie wszystkie koszty związane ze sprwadzeniem pojazdu

Krok 4

po wybraniu pojazdu i przeliczeniu kosztów skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego

Formularz kontaktowy

9 + 11 =